CORONA’NIN HAYATIMIZA GETİRDİKLERİ

Mart 14, 2020 0 Yazar: senemozkan

Mümkün olduğunca aynıda kalmayı tercih ediyoruz günlük hayatımızda. Bildik, tanıdık yerler, birbirini tekrarlayan rutinler günlerimizin büyük kısmını kaplıyor. Kurallarımız, sınırlarımız, olmazsa olmazlarımız var hepimizin. 

Ama bazen öyle bir şey oluyor ki, en olmaz dediklerimiz bir anda oluveriyor. Değişim giriyor hayatımıza ve sanki hep oradaymış gibi kuruluyor  baş köşeye. 

Corona virüsün hayatımıza getirdiklerine bu yönden bakınca şaşırmamak elde değil. 

Karşı karşıya gelip “merhaba” dediğimiz insanlarla tokalaşmamak, öpüşmemek mümkün müydü bundan 1 hafta öncesine kadar. Sıcakkanlılık, sevgi, tanışmaktan/görüşmekten duyulan mutluluğu ifade yöntemimizdi karşılaşma rutinlerimiz. Elini uzatmamak saygısızlıktı belki. Uzun yılların getirdiği böyle köklü bir alışkanlık bir haftada nasıl şekil değiştirdi 🙂 Virüs sayesinde el uzatmamanın ya da öpüşmemenin kişisel bir durum olmadığını idrak ettik bir çoğumuz. Alınmıyoruz karşımızdakine artık. Anlıyoruz birbirimizi 🙂

Eğitim sistemi de virüsten ilginç bir şekilde etkilenen başka bir konu bence. Eğitim sistemi, çocuklarımızın okula gitmesi rutin hayatımızın en oturmuş kısımlarından biri. “Ebeveynler işe, çocuklar okula gider.” Devletler bile belli yaş grupları için kurallarla bunu standart hale getirmiştir. 

Ve biz yine 1 hafta içinde çocukların okula gitmemesini, evden online eğitim görmesini konuşur hale geldik. Hastalık gibi zorlayıcı bir etken olmasa bu kadar hızlı ilerleyebilir miydik sizce bu konuda? Veliler olarak en çok bizler istedik tatili. Sistem de gerekeni yaptı ve tedbir olarak kararı verdi hızlıca. 

Evet, değişim olması gerekince oluyor. İster kolayca, yumuşakça; olmuyorsa biraz zorlayarak. 

Corona ile işin zorlama kısmındayız diye düşünüyorum. Ne sınırlar, ne ırklar, ne zengin ne fakir… Hiçbirinin önemi yok. Kim olursak olalım ortak bir riskimiz var artık. Korunmak için ortak hareket etmemiz gereken, herkesin birbirini düşünmesi zorunlu bir noktadayız. Bir olarak düşünmeye itildiğimiz bir sınırdayız. 

“Dünyanın barış içinde yaşaması için uzaylıların gelip dünyayı istila mı etmesi gerekir?” gibi bir soru vardır ya, işte o uzaylı bugünlerde Corona virüs sanki. Bize insanlığımızı, dünyanın ortak kullanım alanımız olduğunu, kaynakların ortak olduğunu, herkesin eşit yaşam hakkına sahip olduğunu anlatmaya çalışıyor gibi. 

Panik havası yaşamadan hayatlarımızı küçültme zamanı belki de. Büyük şehirlerde AVM’ye gitmeden bir hafta sonu geçirilebileceğini deneyimliyoruz bir kısmımız bu hafta sonu. Evlerimizde zaman geçiriyoruz. 

Yapmayı planladığımız kıyafet alışverişi olmadan da yaşayabildiğimizi görüyoruz deneyimleyerek. 

Düşünsenize önem verdikleriniz listesinde son günlerde neler oldu, neler alt sıralara inerken, neler üstlere çıktı? Alışveriş listenizdeki değişiklikler neler?

Hepimizin hayatına belli değişiklikler getirdi Corona… Kriz durumu geçince bu değişikliklerin bir kısmı hayatımızdan çıkacak, bir kısmı ise yerini koruyacak. Yaşayarak deneyimleyeceğiz her birimiz…

Kolayca görüp anlamak, öğrenmek, yeni duruma uyum sağlamak ve dengeye gelmek dileğimiz. 

“Kaos düzeni doğurur.” sözü yine kendini gösterecek galiba. 

Mümkün olduğunca az kişinin virüsten zarar görmesi temennimiz, bunun için de gerekli tedbirleri alıp hem kendimizi, hem çevremizdekileri korumak ise hepimizin görevi. 

Işıkla kalın…