OLUMLAMA CÜMLELERİ

OLUMLAMA CÜMLELERİ

Ağustos 1, 2019 0 Yazar: senemozkan

Eski yazılardan birinde Dört Anlaşma, Toltek Bilgelik Kitabı’ndan bahsetmiştim. http://www.senemozkan.com/dort-anlasma-ve-besinci-anlasma-toltek-bilgelik-kitabi-don-miguel-ruiz/Kitapta anlatılan ilk anlaşma, sözün gücüyle ilgiliydi. “Söz büyüdür” diyordu. 

Olumlama cümleleri de bu kuralla bağlantılı. Hayatımızla ilgili kuracağımız olumlu cümleler hayatımızı güzelleştirmeye hizmet eder. Sözlerin büyüsü hayatımıza akar ve mucizeler gerçekleşir. 

Bugün çeşitli kişisel gelişim tekniklerinde olumlama cümleleri sıklıkla kullanılıyor. Etkisi inkar edilemeyecek kadar yüksek. Heal Your Life (Hayatınızı İyileştirin) öğretisinde de olumlamaları sıkça kullanıyoruz. http://www.senemozkan.com/heal-your-life-hayatinizi-iyilestirin-nedir/

Olumlama cümleleri nasıl olmalı dersek; 

  • Her zaman pozitif ifadeler içermeli. “Hasta değilim” yerine “sağlıklıyım” gibi.
  • Kişisel olmalı. “Ben” ile oluşturulmalı. “Ben sağlıklıyım” 
  • Geniş zaman kipinde olmalı. “Sağlıklı olacağım değil”, “Sağlıklıyım” gibi. 

Hayatınızdaki öncelikli konularınız neyse, bunlarla ilgili olumlama cümleleri oluşturup gün içinde sıkça tekrar edin. İster telefonunuza yazın ve fırsat buldukça okuyun, ister evde/işyerinde görebileceğiniz bir yerlere asın.. 

Örnek olması açısından işte birkaç olumlama cümlesi;

“Sevdiğim, keyif aldığım, dengeyle aldığım ve verdiğim, maddi ve manevi olarak ihtiyacım olanı sağlayan harika bir işe sahibim.”

“Sevgi denizinin içinde yüzüyorum. Seviyor ve seviliyorum. Sevdikçe bu sevgi katlanarak bana geri dönüyor. Tükenmez bir sevgi kaynağıyla çevriliyim.” 

“Sevgi ve güven dolu bir ilişkim var. Birbirimizi besliyor ve birlikte gelişiyoruz.”

“Sağlık, güven ve huzur dolu bir evim var. Hayatım sevgi ve hoşgörüyle dolu. Dünyamda her şey iyi ve güzel.”

“Bedenimdeki her hücre sağlık ve enerjiyle dolu, capcanlı. Bedenim sağlıklı ve güçlü. Bedenimdeki her sistem tam olarak görevini yapıyor.”

“Ben ve tüm sevdiklerim tamamıyla güvendeyiz. Şimdi ve her zaman.”

“Kendimdeki tüm güzellikleri görüyor ve kendimle gurur duyuyorum.”

“Kendimi seviyor ve olduğum gibi kabul ediyorum.”

“Ben evrenin sevgili çocuğuyum, evren beni destekliyor. Gelen tüm yardım ve desteği sevgiyle kabul ediyorum.”

“Almak güvenlidir. Aldıklarım benim gelişmemi ve tamamlanmamı sağlıyor.”

“Ben doğru zamanda doğru kararlar alırım. Ne yapmam gerektiğini bilir ve en uygun zamanda harekete geçerim.”

Olumlamalarda tekrar çok önemli. İlk söylediğinizde gerçek gibi gelmeyebilir, saçma bulabilirsiniz. Ama tekrarladıkça kelimelerin ötesini hisseder ve hayatınızdaki etkilerini gördükçe olumlama cümlelerinizin gücü daha da artar. Onun için lütfen sabırlı davranın. 

Bugün yeni ay. Siz de bugün kendiniz için güzel bir adım atıp, kendinize sessiz-sakin bir 5 dakika hediye edin. Yanınıza kağıt-kalem alıp, rahatsız edilmeyeceğiniz bir ortamda 5 dakika gözlerinizi kapatın. Kendiniz için gerçekleşmesini en çok istediğiniz hedefi düşünüp o hedefin gerçekleştiğini hayal edin. İşiniz, ilişkiniz, sağlığınız, maddi durumunuz… Seçmekte özgürsünüz… Gözleriniz kapalı olarak o konu her neyse, artık hayatınızda olduğunu düşünün. Ve gözünüzü açtığınızda hemen olumlama cümlenizi yazıp, her gün mümkün olduğunca çok tekrarlayın cümlenizi. Hedefiniz en az 21 gün olsun.. 

İstediğiniz şeyin hayatınızda olmasının keyfini hissedin, doyumunu yaşayın… Konunun yokluğu yerine, varlığına odaklanın bu sefer. Bakın neler değişecek? 🙂

Işıkla kalın…