12-12-2019

Aralık 12, 2019 0 Yazar: senemozkan

2019’un son dolunayını yaşıyoruz. 

Bir yılı bitirirken, geride bıraktıklarımızın, tamamladıklarımızın ya da başka bir ifadeyle katettiğimiz yolun farkında olma dönemindeyiz diye düşünüyorum. 

Bankacılık yıllarımda yılsonu, o yıla ait hesapların artısıyla eksisiyle kapatıldığı, artık yeni bir döneme geçildiği zamanı ifade ederdi. Yılsonu bir anlamda da yeni bir yıl, yeni bir başlangıcın habercisiydi. 

Hayatlarımızda da neden aynı şey geçerli olmasın? 

Ben bugünden itibaren kendi 2019 defterimi kapamaya başlıyorum. Öğrendiklerim, kazandıklarım, kendime kattıklarımla defterimi doldurdum 1 yıl boyunca. 

12-12-2018’den bugüne neler değişti, ben nasıl dönüştüm… Hesaplara bakıp, kazanımları görme, değerlendirme, memnun olduklarım için kutlama; memnun olmadıklarım için yeni defterde hedefe daha motive olmuş bir halde, belki başka yöntemlerle  odaklanma zamanı. Yeni deftere başlama zamanı yani…

Okul yıllarından hatırlar mısınız, yeni bir deftere nasıl heyecanla ve özenle başladığınızı. İşte hayatımız için de böyle bir his içinde olma zamanı…

Haydi alın elinize kâğıt, kalemi.

Yeni defterinize başlangıç yapın bugün. Neler bekliyorsunuz 2020’den? Hayallerinizi, hedeflerinizi, kendinizi görmek istediğiniz yeri, maddi durumunuzu, sağlık durumunuzu, ilişkilerinizi… hepsini yazın. 

Hepsi olmuş, yazdığınız her şeye sahipsiniz diliyle ve hissiyle yazın.

İstemediklerinizi, korktuklarınızı değil, istediklerinizi yazın. 

“Bolca, harika, süper”gibi kelimelerle daha da arttırın cümlelerinizin gücünü. 

İşte birkaç örnek;

İlişkilerimde uyum ve sevgi içindeyim 🙂 Kurduğum ilişkiler sevgi bağlarıyla besleniyor 🙂 Geçmişte korkudan beslenen tüm ilişkilerim, sevgiye dönüşmüş halde 🙂 (Daha spesifik cümleler de kurabilirsiniz. “Kardeşimle ilişkim harika. Her gün telefonla konuşup, sık sık buluşuyoruz. Keyifli sohbetlerimiz artık benim vazgeçilmezim” gibi de yazabilirsiniz).

Bereket her konuda hayatıma akıyor 🙂 İstediğim her şeyi rahatça yapabileceğim, bolca paraya sahibim 🙂 (“Hayalimdeki harika arabaya sahibim 🙂 İstediğim her yere, rahatça gidebiliyorum 🙂 ” haline de dönüştürebilirsiniz. Ya da “Kocaman balkonu olan, muhteşem evime yerleştim. Balkonda kahve keyfi yaparken, güneşin tadını çıkartıyorum.” da diyebilirsiniz 🙂 ).

Zamanımı etkin kullanıyorum. İlgi duyduğum konulara ayıracak bolca zamanım var 🙂 (“Uzun yıllardır hayalini kurduğum piyano derslerime başladım. Her geçen gün bu konuda daha da iyi oluyorum” 🙂 ).

Sağlıkla doluyum. Ben ve sevdiklerim hem bedenen, hem zihnen, hem kalben sağlıklı ve tamız 🙂 (“Yıllık sağlık kontrolümde her şeyin yolunda olduğunu öğrendim. Bugün kutlama yapıyorum 🙂 ” da diyebilirsiniz. Ya da “Midemle ilgili tüm sorunlar çözüldü. Harika çalışan bir mideye sahibim” de diyebilirsiniz 🙂 )

Hayatımın huzur, sağlık, farkındalık, sevgi, şefkat dolu döneminde, her günümün tadını çıkarıyorum 🙂 Şükürler olsun bugünüme 🙂 Şükürler olsun, bu güne ulaşmamı sağlayan geçmiş tecrübelerime 🙂

Örnekler daha da arttırılabilir tabi. Kaleminize ve yaratıcılığınıza kalmış 🙂 Yeni yılda zaman zaman göz atın notlarınıza.  

Ben yazamam diyenler için ikinci önerim; büyük bir kartona 2020 yılını çizmeleri ya da dergi/kitap/gazetelerden kestikleri resimlerle kendi 2020 yıllarını oluşturmaları. Görsel olarak yeni yıllarını görmeleri ve tüm bunlara sahipmişçesine hissetmeleri. 2020 panonuzu görebileceğiniz bir köşeye koyun ve gördükçe her detayına bakıp, onlara sahip olmanın duygusunu hissedin…

Bu da olmazsa, yeni hayatınızı kendinize anlattığınız bir ses kaydı yapın ve dinleyin dönem dönem. 

Evet, yeni bir döneme başlıyoruz. Olumlu ya da olumsuz bugüne kadar yaşadıklarımızın hepsi geride kaldı. Önümüze bakma zamanı. 

Yolda yürürken bile arkaya bakarak düzgün ilerlenemiyorsa, yani yolu yürümek için öne bakmak gerekiyorsa, hayatlarımızda da ilerlemek için öne bakmak gerekiyor. 

Yeni hedefler belirleme, hedeflere ulaşmak için yeni yollar bulma zamanı.. Hoş geldin 2020 🙂

Işıkla kalın…