BAMBU AĞACININ HİKAYESİ

Haziran 11, 2019 0 Yazar: senemozkan

Okuduğumda çok hoşuma gitti bu hikâye 🙂

Çinliler bambu ağacını şu şekilde yetiştirirmiş. Önce ağacın tohumunu eker, sular ve gübrelerlermiş. Birinci yıl tohumda herhangi bir değişiklik olmazmış. Tohum yeniden sulanıp gübrelenirmiş. Bambu ağacı ikinci yılda da toprağın dışına filiz vermezmiş. Üçüncü ve dördüncü yıllarda her yıl yapılan işlem tekrar edilerek bambu tohumu sulanır ve gübrelenirmiş. Ancak inatçı tohum bu yılda da aynı şekilde filiz vermez ve Çinliler büyük bir sabırla beşinci yılda da bambuya su ve gübre vermeye devam ederlermiş ve nihayet beşinci yılın sonlarına doğru bambu yeşermeye başlayıp,  altı hafta gibi kısa bir sürede yaklaşık 27 metre boyuna ulaşırmış. 

Akla gelen ilk soru: Çin bambu ağacının 27 metre boyuna altı hafta da mı yoksa beş yılda mı ulaşmış olduğu. Bu sorunun cevabı tabi ki beş yıldır.

Hikaye böyle 🙂

Olmuyor dediğimiz anlarda tekrar düşünmeliyiz belki. Gerçekten olmuyor mu, yoksa bizim beklediğimiz son noktaya, dilediğimiz zamanda ulaşmaması mı bize olmadı dedirten? Karamsarlığa kapılmak mı yapmamız gereken, yoksa biraz daha sabır mı?

Bir yılsa koyduğumuz süre, ağacı göremiyorsak sulamayı bırakıyoruz genelde. Ağaç yoksa başarısız olmuşuzdur diyoruz. Başaramadım demek ve sulamayı bırakmak da başarısızlığı getiriyor gerçekten 🙂

O zaman bıkmadan usanmadan sulamaya devam 🙂

Okumaya, beslemeye, özene devam hayatlarımızda. Biçtiğimiz sürenin belki de doğru olmadığı ihtimalini de düşünerek, beslemeye devam kendimizi 🙂

Işıkla kalın..