DARK

DARK

Ağustos 20, 2019 0 Yazar: senemozkan

Dark, Alman yapımı bir bilim kurgu, drama dizisi. 

2017’de yayınlanan ve 10 bölümden oluşan ilk sezon sonrasında, 8 bölümlük 2.sezonu Haziran ayında Netflix’te yayınlandı Dark’ın.

Netflix’in ilk Alman dizisi olma özelliğini taşıyor. İsterseniz İngilizce seyretme seçeneği de var. Ama Almanca seyredilmesi tavsiye ediliyor ve İngilizce seyreden çoğu kişinin de izlerken Almanca dil seçeneğine döndüğü yazılmış yorumlarda. 

Dizi Almanya’nın Winden isimli küçük bir kasabasında geçiyor. Burası sessiz, sakin, kendi halinde bir kasaba izleniminde ilk anda. Ama bölümler ilerledikçe kasabayla ilgili bu görüşümüz değişiyor hızla. Hatta görüp göreceğiniz en gizemli, bol olaylı yer haline dönüşüyor Winden. 

Bir intihar olayı ve bir çocuğun kaybolmasıyla başlayan olaylar o kadar güzel bir kurguyla ilerliyor ki, bu kadar sakin bir kasabada bütün bunlar nasıl oldu derken buluyorsunuz kendinizi. 

Şunu belirtmek lazım, “bugün de çok yoruldum, güzel bir dizi izleyip dinleneyim” gibi bir niyetle oturmayın bu dizinin karşısına. Yorulursunuz 🙂  Hatta ciddi yorulursunuz 🙂

Çok bilindik bir hikâye olan zaman yolculuğu Dark’ın ana konusu. Ama olayların yıllar arasında gidip gelmesi, karakterlerin yıllar içindeki durumları, birbirleriyle ilişkileri öyle karmaşık ki, çok dikkatli seyredilmesi gerekiyor dizinin. Ve açık ara farkla beyin yakan dizi kategorisinde ilk sıraya yerleşti bende 🙂 Zamanı lineer bir kavram olarak düşünen; geçmiş, şimdi ve gelecek olarak algılayan zihnimiz diziyi bu kadar anlaşılması zor bir hâle sokuyor galiba. 

“Geçmiş, şu an ve gelecek arasındaki fark, inatçı bir illüzyondan ibarettir…” – Albert Einstein

Filmin daha en başında gördüğümüz Einstein’ın bu sözüyle zamana bakışımıza dikkat çekiliyor aslında, ama algılamak için filmde biraz ilerlemek gerekiyor 🙂

İnternette yorumlara bakarsanız, Stranger Things ile benzerliği yazılıp çizilmiş bolca. Bu fikre katılamayacağım. Ortak noktaları var evet.. Olayların küçük bir kasabada geçmesi, kasabadaki nükleer santral ve kaybolan çocuklar… Ama bu ortak noktalar, elma ve domates ikisi de kırmızı diye aynı kategoriye alınması gibi bir şey olur bence. Çünkü, kurgu ve olayların işlenişi o kadar farklı ki, iki diziyi eşdeğer tutmak Dark’a ciddi haksızlık olur diye düşünüyorum.  

Lost’u seyrettiğimiz dönemlerdeki keyfi verdi diyebilirim Dark için. Ki bu, dizinin oldukça etkileyici olduğu anlamına geliyor benim açımdan. Lost’un türünün ilk örneği olması, sonu her ne kadar hüsran da olsa, sezonlar boyunca izleyiciyi şaşırtmadaki başarısı inkar edilemezdi. Şaşırtma konusunda Dark da kesinlikle çok iddialı. 

3.sezonla bitirilecekmiş dizi. Heyecanla bekliyor olacağım. 

Bu arada dizinin konusuyla ilgili bilerek fazla detay vermedim. Çünkü ne söylesem spoiler olacak. Bu kadar iyi bir dizi yakalamışken, spoiler vererek kimsenin dizi keyfini mahvetmek istemem 🙂

Seyredilecekler listenizde ilk sıraya almanız tavsiyesiyle ve diziden etkileyici bir sözle bitirelim…

“Tanrım, değiştiremeyeceklerimi kabullenmem için sabır, değiştirebileceklerimi değiştirmek için cesaret, farkı anlamak için akıl ver.” Reinhold Niebuhr 

Işıkla kalın…