DÖRT ANLAŞMA ve     BEŞİNCİ ANLAŞMA          (TOLTEK BİLGELİK KİTABI)      DON MIGUEL RUIZ

DÖRT ANLAŞMA ve BEŞİNCİ ANLAŞMA (TOLTEK BİLGELİK KİTABI) DON MIGUEL RUIZ

Haziran 11, 2019 0 Yazar: senemozkan

DÖRT ANLAŞMA (TOLTEK BİLGELİK KİTABI)

“Biz ağaca baktığımızda onu dinler ve ondan çok şey öğreniriz. Siz beyazlar, ağaçtan ne kadar kereste ve kâr elde edeceğinizi hesaplarsınız” demiş bir Toltek. Çok da yalan sayılmaz maalesef…

Toltekler, Kolomb öncesi Amerika uygarlıklarından birini oluşturan halk ve  Meksika’daki Aztek-öncesi üç kültürden (Mayalar, Toltekler, Olmekler) biri olarak kabul ediliyorlar. 

Toltek bilgisi yaşam sanatı kabul ediliyor ve kısaca diyor ki,

Sözcüklerine dikkat et. Bu bölümdeki “söz saf büyüdür” (s.46) lafı çok hoşuma gitti. Ve “kara büyünün en kötü şekli dedikodudur” (s.48) da etkileyici ve ne kadar doğru. 

Hiçbir şeyi kişisel algılama. Cehennemin ortasında bile zehirlere karşı bağışıklığa sahip olmak istiyorsan kişisel algılama ve söylenen şeyi sahiplenme.

Varsayımda bulunma.Yani açık ol, soru sor, net ol ve varsayımsız bir iletişim kur. Tahminlerin her zaman yanlış olma olasılığı var değil mi? 🙂

Daima yapabildiğinin en iyisini yap.En iyin her zaman aynı olmaz. Sabahki en iyinle akşamki, hasta en iyinle sağlıklı en iyin aynı olamaz. Önemli değil, her şartta elinden gelenin en iyisini yap 🙂

Şunun farkında olmak önemli galiba. Hepimizin eski anlaşmaları var. Bazılarından memnunuz, bazılarından değiliz. Güzel haber, istediğimiz an eski anlaşmaları bozup, yeni anlaşma yapma şansımız var. Ve bu gerçek özgürlük. 

BEŞİNCİ ANLAŞMA

“İlk dört anlaşma yeterince zorlu olduğu için beşinci anlaşmanın daha sonra ele alınması gerekiyordu. Beşinci anlaşma tüm gerçeğinizi, sözler olmaksızın, hakikatin gözünden görmektir. Beşinci anlaşmayı uygulamanın sonucu, kendinizi tamamen olduğunuz gibi, başka herkesi de olduğu gibi kabul etmektir. Ödülü ise mutluluk ve özgürlüktür.” diyor kitap arka kapağında. 

Farkındalık, yarattığımız semboller, kuşkunun gücü, bildiklerini unutmak, kendine inanmak, saygı (kendine ve başkalarına) o kadar güzel anlatılmış ki..

Kitap okurken, kalemim elimdedir her zaman. Hoşuma giden satırları çizerim. Bu kitapta o kadar çok yer çizmişim, işaretler koymuşum, notlar almışım ki 🙂 Buraya bir-iki örnek yazayım dedim ama hepsi birbirinden güzel. İtiraf edeyim, seçemedim:) Siz kitabı okuyun en iyisi 🙂