KALP GÜCÜYLE TEDAVİ                   LOUISE HAY-DAVID KESSLER

KALP GÜCÜYLE TEDAVİ LOUISE HAY-DAVID KESSLER

Haziran 11, 2019 0 Yazar: senemozkan

Düşünce Gücüyle Tedavi kitabının yazarı Louise Hay ve kayıp ve yas konularının uzmanı David Kessler’ın birlikte yazdığı bir kitap.

Yazarların notunda diyor ki, “Bu kitabı yazma amacımız, neden acı çektiğimizi ve boşanma, ayrılık ya da ölüm gibi ağır kayıpların ardından nasıl şifa bulabileceğimizi keşfetmek. Evet, keder başa çıkılması zor bir duygudur ama hissettiğiniz üzüntüyü daha da ıstıraplı kılan şey düşüncelerinizdir. Bu kitap sayesinde, kayıplarınızı daha bilinçli bir gözle görüp farkındalığınızı artırabilir, sevgiye ve paylaşıma yer açarak yaralarınızı sarabiliriz. Keder ve ıstırap bataklığına saplanıp kalmadan da, yasınızı tutabilir, acınızı dolu dolu yaşayabilirsiniz.”

Kayıplarımız gerçekten canımızı acıtıyor. Eğer acıya çok uzun süre saplanıp kalırsak kendimizi zehirlemeye başlıyoruz sanki. Kitap böyle olmak zorunda olmadığını o kadar güzel anlatmış ki. Örnekler hayatın içinden. İlişkilerin bitmesi, ayrılıklar, ölüm… Sadece arkadaşlar, partnerler, aile değil evcil hayvanlarımızla ayrılıklar üzerinde de durulmuş kitapta. 

Bu kitabı okuduğumda hayatımızdaki eşyalar gibi ilişkilerin de bir ömrü olduğunu düşünmüştüm. Mesela, bir telefon alıyoruz, uzun yıllar kullanıyoruz, alışıyoruz, fakat bir gün bozuluyor ve hayatımızdan çıkıyor. Bir şekilde ilişkiler de sona erebiliyor. Tabi ki bir telefonla sevdiğimiz bir insanın kaybı bir tutulamaz. İşte bu sebeple kitapta acımızı inkar etmeden yaşamanın önemi de vurgulanmış. Kaybımızla yüzleşmek ve onun yasını tutmanın mucizevi bir iyileştirme gücüne sahip olduğu belirtilmiş. “Kaybınızın yasını tutun, içinize sindirin, ona vakit ayırın. AMA BUNUN BİR EZİYETE DÖNÜŞMEK ZORUNDA OLMADIĞINI BİLİN” (s.195) 

“Kalp Gücüyle Tedavi” kalbe iyi gelen bir kitap JKalbinizin rahatlamaya, ferahlamaya ihtiyacı varsa tavsiye edilir 🙂

Işıkla kalın…