KÜÇÜK BİR FARKINDALIK ÇALIŞMASI

Nisan 7, 2020 0 Yazar: senemozkan

Çevremizdeki insanlara nasıl davrandığımız, bizi tanımlarken kullanılan en önemli veridir. Güler yüzlüdür, şefkatlidir, sabırsızdır, öfkelidir, sevgi doludur… 

İnsanlara davranışlarımızla varlık buluruz sanki her birimiz. “Benim için ne düşünüyorlar, aman iyi olduğumu düşünsünler” diye imaj derdine düşeriz belki de bunun için. Dikkat ederiz sözlerimize, tavırlarımıza. Başkalarının gözünden nasıl göründüğümüze önem veririz. 

Burada kaçırdığımız çok önemli bir konu var diye düşünüyorum. Kimsenin görmediği, sadece bizim şahit olduğumuz bir alan. İlişkilerimizin en önemlisi. 

Kendimizle ilişkimiz, kendimize nasıl davrandığımız…

Hepimizin hayatındaki en temel ilişki yani. 

Haydi gelin bugün kendimizle ilişkimize bir göz atalım. 

Gerçekçi olmak adına da şöyle bir sahne hayal edelim. 

Karşına bu hayatta en çok sevdiğin, karşılıksız olarak verdiğin, ne yaparsa yapsın sendeki kredisi hiç bitmeyecek birini yerleştir öncelikle. Annen, baban, kardeşin, çocuğun, eşin, en sevdiğin arkadaşın… Kimse o en koşulsuz sevdiğin…

Ve ona karşı hissettiğin kocaman sevgiyle bak önce gözlerine. Aranızdaki sevgi bağını hisset. 

Sonra al eline bir kağıt ve aşağıdaki şekilde böl. Ekle başlıkları.

Ben karşıma oğlumu alıyorum 🙂

Ve başla yazmaya.

Senaryo 1- Sarp’ın elinde taşıdığı su bardağı elinden kaydı, yere düşüp, kırıldı. 

Böyle bir durumda, ona davranışının ne olacağını yaz “davranışım” alanına. “Cam kırıkları ayağına batacak diye endişelenirim. Zarar görmemesi için öncelikle hareket etmemesini isterim. Sonra, cam olan yerden uzaklaşması için yardım ederim” gibi.

Senaryo 2 – Girdiği sınavdan düşük not aldı ve morali bozuk. 

Sen senaryonu karşındaki kişiye uygun hale getir lütfen. 

“İş yerinde ondan beklenen çalışmayı teslim etti ama yöneticisi istediği gibi olmadığını söyledi. Günlerdir yaptığı çalışma boşa gitti. Morali bozuk”

“Bütün gün uğraşıp, özenerek yaptığı yemeklerini misafirleri çok tuzlu buldu. Özellikle az pişmiş yaptığı sebzelerin resmen çiğ kaldığını söylediler. Morali bozuk.” gibi.

Ve yanına bu durumda göstereceğin tavrı yaz. 

Davranış 2 –Bu sınavdan düşük not almasının, biraz daha çalışmaya ihtiyacı olduğunu gösterdiğini söylerim. Ona güvendiğimi, sistemli olarak çalışırsa bir süre sonra istediği notu alacağına inandığımı söyler, onu çalışmaya devam etmesi için cesaretlendiririm. 

Senaryo 3 – Bu sabah keyifsiz uyandı ve biraz naz yapmak istiyor. Yataktan çıkmak istemiyor, onu keyiflendirecek bir şeylere ihtiyacı var. 

Davranış 3 – Güzel bir kahvaltı teklif ederim. Yanında harika bir portakal suyuyla, sıcacık krep mesela. (Sarp’ta kesin işe yarar 🙂 )

Evet listeni daha da uzatabilirsin. 

Bunları tamamladıktan sonra, gelelim listenin sağındaki boş sütuna. 

Şimdi lütfen o sütuna da bir başlık at. “Kendime davranışım” olsun başlığın 🙂

Ve tüm senaryoları kendine uyarlayıp, aynı senaryolarda kendine nasıl davrandığını yaz…

Tüm senaryolar için ver cevaplarını lütfen. 

Sonra, bak bakalım kendine nasıl davranıyorsun. 

Sevgi dolu mu hoyratça mı?

Kibar mı kaba mı?

Hoşgörülü mü, yargılayıcı mı?

Cesaretlendirici mi, şevk kırıcı mı?

Eğer kendine de koşulsuz sevdiğine davrandığın gibi davranıyorsan muhteşemsin 🙂 Lütfen devam et.

Genel olarak davranışlarım aynı, ama kendime acımasız davrandığım bazı noktalar var diyorsan, lütfen bu konularda kendine daha kibar olmaya istekli ol. Bundan sonra yaşadıklarında kendine nasıl davrandığının farkına olay anında var ve hemen o an aynı senaryoda sevdiğim kişiye nasıl davranırdım diye düşün 🙂 Ve o davranış ne ise, kendine karşı da o davranışa geç hemen. 

Ve son olarak, davranış 1 ve 2 arasındaki farkın çok büyükse… “Tebrikler!..” Şu an kendinle ilgili harika bir keşif yaptın 🙂 Artık yeni bir farkındalığa sahipsin ve eski davranışlarını değiştirebilirsin 🙂

“Nasıl olacak, çok zor?”  gibi düşünceler mi geliyor hemen aklına… Düşün davranış 1’de bu duruma tepkin ne olurdu? 

“Haydi canım, yaparsın sen 🙂 Güveniyorum sana. Yeter ki iste 🙂 ”

Evet biraz cesaret sadece ihtiyacın olan. Biliyorsun ki bu bilgi sende var, hoşgörülü ve sevgi dolu olanlar da senin davranışların sonuçta. Sadece kendine karşı kullanmıyordun bugüne kadar. Artık davranış 2’yi iptal edip, kendine de sevgi dolu yaklaşma zamanı. Yani kendine de özenli ve sevgiyle davranma zamanı 🙂

Ufak bir adımın bile mucizeler yaratacak, inan bana. 

En iyi ilacının yine kendin olduğunu göreceksin zaman içinde.

Sen bunu hak ediyorsun, haydi başla 🙂

Işıkla kalın…