“MESSIAH” İzlenecekler Listenize Ekleyin…

Şubat 1, 2020 0 Yazar: senemozkan

1 Ocak 2020 itibariyle Netflix’te yayınlanan 10 bölümlük bir dizi Messiah.  

Yayınlanmasının üzerinden kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen pek çok kişi izledi diziyi. Atiye’yi seyredip, hakkında konuşurken bir anda çıktı karşımıza ve ben Atiye hakkında yazmayı planlarken onu atlayıp bu yazıda buldum kendimi 🙂

Dizinin konusu kısaca şöyle; Suriye’nin başkenti Şam İşid tarafından teslim alınmak üzereyken ortaya çıkan gizemli bir adam (Messiah) gösterdiği bazı mucizelerle bir grup insanı etkilemeyi başarıyor. Sonrasında da  beraberine kattığı 2000 kişiyle beraber İsrail sınırına doğru yürüyüşe başlıyor. Bu grup kısa sürede CIA’in dikkatini çekiyor ve Messiah CIA tarafından izlenmeye başlıyor. 

Dizideki isimler ve olaylar 3 büyük dinden izler taşıyınca bir anda büyük ilgi gördü ve dizi severlerce kısa sürede izlenmesi gerekenler listelerine alındı. 

Dizinin yapımcılarının hikâyenin ve karakterlerin kurgusal olduğunu belirtmesine rağmen, durum izleyiciler açısından pek böyle algılanmamış görünüyor. Zira, İslam karşıtı olması sebebiyle, kaldırılması için Ürdün’de imza toplandığı haberleri var. 

Dizinin gerçek öğeler içerip içermediği, oyuncu seçimi, dini bakış açısından anlattıklarının gerçekliği ve dizideki isimlere kadar pek çok yorumu internette farklı platformlarda bulabilirsiniz. Ben bu değerlendirmeler ve eleştiriler yerine dizinin bende bıraktıklarını anlatmak istiyorum bu yazıda. 

Öncelikle çok güzel bir kurgusu olduğunu ve bize kendimizi çok güzel aynaladığını düşünüyorum dizinin. Nasıl mı? 

Bugün “Mesih” olduğunu iddia eden biri çıksa ve mesihliğinin ispatı olarak bazı “mucizeler” gerçekleştirse dünyada neler yaşanabileceğini etkileyici bir şekilde gösteriyor dizi. Teknolojinin desteğiyle konunun nasıl hızla yayılacağı, inananlar ve inanmayanlar olarak yaşanacak bölünmeler ve karşıt ya da yandaş grupların nasıl süratle oluşacağını anlatıyor. Hatta bu grupların muhtemel davranışlarıyla ilgili gayet gerçekçi bir senaryo diye düşünüyorum. Dizinin etkileyiciliği de tam bu noktada benim için. Yaşanacak kaos ortamı çok güzel anlatılmış. 

Bir yanda hayatındaki aksaklıkların onun varlığıyla çözüleceğine inanıp, evini barkını bırakarak Mesih’in peşine takılanlar; onu bir kurtuluş olarak görenler. Hatta yanında yer almanın getireceği seçilmiş insan olma durumundan haz alanlar. 

Bir yanda, onu şarlatan olarak gören CIA ve Mossad ajanlarının onun bir sahtekar olduğunu ispatlama çabaları. Zaman zaman “Doğruyu söylüyor” ve “o bir sahtekâr” düşünceleri arasındaki gidiş gelişleri. Bu konudaki kendileriyle savaşları. 

Ve tabi tüm bu tartışmalar arasında kendisi “mesih” sıfatını kullanmayıp, “ben mesajım” diyen fakat kimilerince üzerine Mesih misyonu oturtulan gayet sakin, hırsları yok görünen bir adam. 

Yani ortaya çıkan tek bir kişi, ama o tek kişi için yüzlerce, binlerce, belki milyonlarca farklı algılanış. Herkesin bilgisine, dini görüşüne, kültürüne göre farklı yorumu. Kimi için tapılacak, kimi için öldürülecek biri… 

Dizide Mesih’in dinlerle ilgili bir tavrı, yorumu, konuşmalarında herhangi bir inanç sistemiyle ilgili söylemi olmamasına rağmen insanların algısı ona dini bir statü veriyor. Onu hem eleştirenler hem de destekleyenler tarafından dini bir figür olarak görülüyor. Herhangi bir dinin şemsiyesi altına sokmadan, sadece söyledikleri dinlenemiyor diyebilirim genel olarak.

Müslüman, Hıristiyan, Yahudi… “Acaba hangisinden bir ses olarak konuşuyor?” üzerinde durulan bir nokta oluyor. Çok mu önemli peki? Bence değil. 

Etiketleme çabasından çıkıp sadece dinlemeyi ve anlamayı başarabilseler, inanıp inanmamaya sonrasında karar verseler dizideki kaos hali de oluşmayacak belki. Ama anlamak için dinlemek bazen çok da kolay olmuyor galiba. Bugüne kadar öğrendiklerimizin ışığında karar veriyoruz çünkü hepimiz yaşadıklarımız karşısında. Öğrendiklerimizi unutup, sadece dinlemeyi başarabilsek belki de her şey daha kolay olacak. Eski inançları bırakmak, yeniyi kabul etmek, hoşgörüyle bakmak… Belki de sadece bildiklerimizi unutmakla mümkün olacak.  

Messiah gerçekten bir mesih mi, bir sahtekar mı bunu belki ilerleyen sezonlarda anlayacağız. Ben sorunun cevabı için dizinin ileriki sezonlarını sabırsızlıkla bekliyor olacağım. 

Soğuk havalar devam ederken, evde zaman geçirip “Ne izlesem acaba?” diyenlerdenseniz bu diziyi izlenecekler listenize almanızı tavsiye ediyorum. 

İyi hafta sonları 🙂

Işıkla kalın…